Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis

FUND Iskola tanulóinak zenei tábora

SZAKMAI BESZÁMOLÓ

1. A Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis rövid bemutatása

2. Előzmények rövid ismertetése

3. Zenei tábor Balatonföldváron

1. A Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis rövid bemutatása

Szervezetünk, a Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis 1996 óta nagy szerepet tölt be Pécs és a Dél-Dunántúli régió roma kulturális értékeinek, hagyományainak bemutatásában, oktatásában és ez által megőrzésében. Működésünk során eddig számos országos jelentőségű és nemzetközi romafesztivált szerveztünk, valamint rendszeresen ellátunk számos egyéb kulturális és koordinációs feladatot is - mindezt azért, mert fontosnak tartjuk, hogy a többségi társadalom megismerje a cigányság értékeit.

Az általunk létrehozott FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskolában a zene, tánc és képzőművészeti oktatásban az elmúlt évek során tanévenként közel 500 gyermek vett részt, mely számadat a hazai kisebbségi oktatásban kiemelkedőnek nevezhető. Munkánk hasznosságának, eredményességének elismeréseként iskolánk 2007 decemberében elnyerte a "kiválóra minősített alapfokú művészetoktatási intézmény" címet. A diákok produkcióikat a széles közönség előtt is bemutatják a roma fesztiválok keretében.

A Bázis egyben összefogó szerepet is ellát: a térségben működő roma szervezetek közreműködésével, művelődési és művészeti szakemberek bevonásával folyamatosan kulturális programokat hívunk életre, egyben fórumot biztosítunk az identitás erősítésének. Ezek között szerepelnek nagyobb lélegzetű fesztiváljaink a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-vel (korábban Pécsi Kulturális Központ) közösen. A Művészeti és Gasztronómiai Fesztivál, valamint a Pécsi Sétatér Fesztivál keretén belül évek óta megrendezésre kerülő Nemzetközi Roma Művészeti Hét, a Pécsi Napok Roma Napja, valamint a Nemzetközi Roma Fesztiválok.

Programjaink megvalósítása során kiemelt szerepet kap a nyitott szemléletmód kialakítása, valamint az esélyegyenlőségre való törekvés, mind a pozitív példa és világnézet felmutatása, mind az integráció terén.

2. Előzmények rövid ismertetése

Pécs mindig is híres volt arról, hogy a különböző kultúrák iránt rendkívül befogadó város, természetesen ebben az is közrejátszik, hogy a hazai nagyvárosok közül itt élnek a legnagyobb arányban nemzetiségek (németek, horvátok, szerbek, romák). A lakosság aktivitásán mindez jól érzékelhető, a különböző nemzetiségi programok mindig nagy népszerűségnek örvendenek. Ez is közrejátszott abban, hogy Pécs 2010-ben Európa Kulturális Fővárosa volt, a kulturális összefogás napjainkban is jelentősnek mondható.

A városban megközelítőleg 10.000 roma származású ember él, számukra az általános iskolától az egyetemig minden oktatási, képzési forma rendelkezésre áll (pl. Gandhi Gimnázium, PTE Romológia Tanszék). A programok során kiemelten fontos a fiatal közönség érdeklődésének felkeltése, hiszen a hagyományok átvétele, a különböző kultúrák megismertetése esetükben hatványozottan igaz. Az elmúlt években megrendezésre került hazai és nemzetközi romafesztiváljaink során a cél az volt, hogy tovább éltesse a hazai és a határokon túli cigány népművészeti hagyományokat, és egyben kitekintést nyújtson a világra, a kiemelkedő külföldi és hazai cigány együttesek produkcióira. Egyesületünk hosszú évek óta szervez táborokat a FUND Iskola diákjai részére, ezek nagyon népszerűek a gyerekek körében.

3. Zenei tábor Balatonföldváron

A programba a CSZMMB által fenntartott FUND Iskola 15 tanulóját vontuk be.

A program célja a roma kultúra minél szélesebb körben való terjesztése, az autentikus cigány hagyományok megismertetése, a fontosabb ismeretek bővítése, ezáltal a kölcsönös elfogadás segítése, a tolerancia erősítése, az integrálódás bővítése. A fizikai hatások mellett a zeneművészetet értő és szerető fiatalokat formál ki. A múlt és a jelen hagyományainak, zeneművészeti értékeinek megismertetésével, megszerettetésével lehetőséget teremt a programban résztvevők számára életkoruknak megfelelő zenei kultúra, műveltség megszerzésére, továbbá a természet értékeinek megismerésében. Fontos szempont, hogy a tábor során hangsúlyt kapjanak a kulturális hagyományok, valamint a roma nyelv is. A táborban 2 tanár végezte a képzést.

A programba bevont gyerekek részére előzetesen a zenei képességeik fejlesztését céloztuk meg. A pályázat segítségével egy képességfejlesztő tábort valósítottunk meg. Ennek során a FUND Iskolába járó 15 tehetséges gyerek képességeit fejlesztették hozzáértő szakemberek. A táborban a szakmai programok hozzájárultak a roma gyerekek számára integráló környezetben megvalósuló tehetséggondozáshoz, a végén a tanulók bemutatták a tudásukat. A program során elméleti és gyakorlati képzést nyújtottunk részükre.

A szakmai tevékenységet és a képzést 5 napos tábor keretében valósítottuk meg Balatonföldváron, a Riviéra Park Hotelben. A táborozás 2018.06.18-22 -ig tartott. A táborban 15 gyerek (9 lány és 6 fiú), 2 tanár és kísérő volt. A programba a CSZMMB által fenntartott FUND Cigány Alapfokú Művészeti Iskola gitár és zongoraképzésre járó tanulói jelentették a célcsoportot. A beválogatott gyerekek 10-14 évesek voltak. A gyerekekre jellemző, hogy többségükben hátrányos helyzetű családokban nőttek fel, többen közülük még nem vettek korábban részt hasonló táborban.

A táborában a következő szakmai tevékenységek folytak (fontosabb témakörök):

- A tanulók alapkészségeinek és képességeinek megismerése

- Zeneelméleti alapismeretek elsajátítása

- Zene gyakorlati foglalkozások

- Helyes hangszertartás, pengetés alapismeretek elsajátítása

- Egyéni, kamara és zenekari foglalkozások

- Zenei művek gyakorlása és megtanulása

- A tanult készségek gyakorlati alkalmazása, bemutatása a Hotel vendégei előtt

- A tábor végén, a nyilvános előadás során bemutatott művek értékelése

Természetesen a cigány kultúra, hagyományok megismertetése, valamint az esztétikai élmény befogadó képesség fejlesztése is nagyon fontos szerepet kapott a képzésben, illetve a tábor 5 napja alatt.

A siker élménye magabiztosságot varázsolt az ifjú zenészekben, ezért a nyilvános előadás során (utolsó előtti nap került rá sor) már magabiztosan és hiba nélkül muzsikáltak. A színvonalas tábori fellépésen a növendékek sikeresen bizonyították a tudásukat, így a tábor elérte célját.

A program ráirányította a tanuló figyelmét az emberi és a természeti környezet esztétikumára, szépségére. Ezáltal megismerkedtek az egyetemes kultúra és az európai műveltség, a nemzeti és etnikai hagyományok értékeivel és értékmegőrző formáival. A tanulók megismerték a zeneművészet műfajait és sajátosságait. Ez megítélésünk szerint ösztönözte a tanulókat az önkifejezés eszköztárának gazdagítására, és rávezette őket a tanult művészi kifejező eszközök használatára. A képzés felkészítette a tanulókat a zenei hangok megfigyelésére, értelmezésére, analizálására.

A program szakmai célja az volt, hogy elősegítse a fiatalok zenei ismereteit, fejlessze ezzel kapcsolatos készségeit és - nem utolsósorban - kapcsolatteremtő képességeit. A hosszú távú cél pedig az, hogy a zenei művészetet értő és szerető fiatalokat formáljon ki.

A múlt és a jelen hagyományainak, a zenében megjelenő értékeinek megismertetésével, megszerettetésével lehetőséget teremtettünk a programban résztvevők számára az életkoruknak megfelelő műveltség megszerzésére. A program során egy olyan intenzív kurzust valósítottunk meg, amely segítségével a résztvevő gyerekek fejleszthették képességeiket, készségeiket.

A programokat végig nagy lelkesedéssel csinálták végig a tanulók, a közösségi foglakozások végig jó hangulatban zajlottak. Összességében elmondható, hogy a program nagyon jó hatást gyakorolt a célcsoportra, a gyerekek élvezték a feladatokat, képességeik, készségeik sokat fejlődtek a tábor végéig. Az utolsó előtti nap került sor a nyilvános előadásra, ahol a gyerekek bemutatták a tudásukat.

A táborból sok pozitív élménnyel tértek haza a gyerekek. Volt köztük, aki azt mondta, hogy jövőre is szeretne jönni zenei táborba.


Abban szinte mindenki egyetértett, hogy a Balatonföldvár Park Hotel Riviéra nagyszerű helyszínnek bizonyult, 2019-ben is tervezzük megvalósítani a zenei tábort.

Orsós Gábor

Elnök

Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis

7626 Pécs, Béri Balogh Ádám u. 3/6.

Pécs, 2018. november 30.

© 2019 Cigány Szociális és Művelődési Módszertani Bázis . 7626 Pécs, Béri Balogh Ádám u. 3/6.
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el